Star News

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία

Με σκορ 1-0 – Ο Ελ Κααμπί βρήκε ξανά δίχτυα στο Europa Conference League – Ξέφρενοι οι πανηγυρισμοί των φιλάθλων του Ολυμπιακού σε όλη τη χώρα

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία κατακτώντας τον πρώτο ομαδικό ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο Ελ Κααμπί ήταν ξανά αυτός που βρήκε δίχτυα στο Europa Conference League και χάρισε στην ομάδα του Πειραιά το πολυπόθητο τρόπαιο.

Το χρυσό γκολ που έκρινε τον τελικό πέτυχε ο Ελ Κααμπί στο 116΄ της παράτασης (0-0 στα 90 λεπτά του αγώνα) και με σκορ 1-0 – που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα – έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία- Κατέκτησε το Conference League κόντρα στη Φιορεντίνα
 Η κατάκτηση του Europa Conference League από τον Ολυμπιακό/ Φωτ.: Eurokinissi

Νωρίτερα, χωρίς γκολ έληξε η κανονική περίοδος της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Φιορεντίνα,Το παιχνίδι είχε ρυθμό, ένταση,  αλλά όχι πολλές κλασικές ευκαιρίες, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να διεκδικήσουν τον τίτλο στην παράταση, ο Ολυμπιακός να σταθεί πιο προετοιμασμένος των περιστάσεων και εν τέλει να βρει τη χρυσή ευκαιρία να σκοράρει.

Παράλληλα, οι Πειραιώτες «έκλεισαν» θέση στο League Phase του Europa League, ως κάτοχοι του τροπαίου στο UEFA Europa Conference League.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει την έντασή του με τις πάσες να στοχεύουν όλες τον Ελ Κααμπί που προσπαθούσε να βγαίνει στην πλάτη της ιταλικής άμυνας, αλλά σε μια-δυο περιπτώσεις δεν τον βοήθησε η τεχνική του.

Ευκαιρίες πάντως οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν αφού ο ποιοτικότερος παίκτης τους, ο Ποντένσε, είχε συνεχώς ημιτελείς προσπάθειες, ενώ η είσοδος του δυνατού Ενζολά στη θέση του Μπελότι, που καταποντίστηκε από τον Κάρμο, έκανε πιο επικίνδυνους τους φιλοξενούμενους.

Η Φιορεντίνα είχε τις στιγμές της με την άστοχη κεφαλιά του Μιλένκοβιτς σε εκτέλεση κόρνερ (65΄) και τον Κουαμέ στο 69΄, με τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ. Στο 72΄ ο Μεντιλίμπαρ επενέβη για πρώτη φορά στον αγώνα ρίχνοντας στη μάχη τον Γιόβετιτς αντί του Φορτούνη, για να ακολουθήσει λίγο αργότερα ο Όρτα στη θέση του Τσικίνιο.

Τελικά η μεγαλύτερη ευκαιρία έως εκείνο το σημείο έμελλε να είναι για τον Ολυμπιακό, όταν στο 80΄ ο Ιμπόρα πήρε την κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ κι έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Τερατσάνο, που ανάπνευσε με ανακούφιση…

Τέσσερα λεπτά αργότερα και σε πανομοιότυπη φάση ο Ελ Κααμπί μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά εκείνη έφυγε ξανά δίπλα από το δοκάρι, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Στο 95΄ ο Κουάρτα βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, όλοι στον Ολυμπιακό διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι καθώς δεν φάνηκε να είναι σε φυσική θέση αλλά ο Ντίας όχι μόνο δεν συγκινήθηκε αλλά έδειξε κάρτες σε Γιόβετιτς και Πασχαλάκη.

Αμέσως ύστερα (96΄) πλασέ του Γιόβετιτς από το όριο της περιοχής έδιωξε σε κόρνερ ο Τερατσάνο, στην τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Το παιχνίδι φαινόταν να οδηγείται στα πέναλτι, αλλά ο πρώτος σκόρερ της διοτάνωσης, ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί είχε άλλη άποψη, όταν στο 116΄ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι σε μπαλιά του Έσε και σημείωσε ένα από τα δυσκολότερα ίσως γκολ της καριέρας του, και σε κάθε περίπτωση το πιο σημαντικό…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ποντένσε, Γιόβετιτς, Πασχαλάκης, Ελ Κααμπί – Κουάρτα, Μπιράγκι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ρέτσος, Ορτέγκα (90΄+1 Κίνι), Ιμπόρα, Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης (72΄ Γιόβετιτς), Ποντένσε (106΄ Μασούρας), Ελ Κααμπί (120΄+2 Ελ Αραμπί).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Βιντσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες Κουάρτα, Μπιράγκι (106΄ Ρανιέρι), Μποναβεντούρα, Αρτούρ (74΄ Ντάνκαν), Μαντράγκορα, Γκονσάλες (106΄ Μπελτράν), Κουαμέ (82΄ Ικονέ), Μπελότι (59΄ Ενζολά).

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό από την πολιτειακή και πολιτική ηγεσία

Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου συνεχάρη τον Ολυμπιακό για την κατάκτηση του πανευρωπαϊκού τίτλου, γράφοντας: «Ο Ολυμπιακός στην κορυφή της Ευρώπης! Ιστορική βραδιά για την ομάδα του Πειραιά και το ελληνικό ποδόσφαιρο. Θερμά συγχαρητήρια για την κατάκτηση του Conference League!».

Ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, συνεχάρη τον Ολυμπιακό με ανάρτησή του:

«Πραγματικός Θρύλος! Ο Ολυμπιακός κατακτά το Conference League και γράφει ιστορία! Μία συγκλονιστική βραδιά για τον ίδιο τον σύλλογο, αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο συνολικά, αναφέρει ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης με ανάρτησή στα κοινωνικά δίκτυα».

Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Στέφανος Κασσελάκης, αναφέρει σε ανάρτησή του:

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά που κυνήγησαν το όνειρο και το πέτυχαν. Είχα την τύχη να είμαι ανάμεσα στους φιλάθλους. Να ζήσω αυτήν την ασύγκριτη εμπειρία».

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Νίκος Ανδρουλάκης έγραψε στο Χ (twitter): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη μεγάλη επιτυχία του. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πέτυχε να κατακτήσει το Conference League, τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο σε συλλογικό επίπεδο στο ποδόσφαιρο».

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και από τον γγ του ΚΚΕ, Δημήτρη Κουτσούμπα: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την πρώτη κατάκτηση ευρωπαϊκού τροπαίου από ελληνική ομάδα στο ποδόσφαιρο σε συλλογικό επίπεδο».

Ο μικρός Γιάννης με το τρόπαιο του Ολυμπιακού

Ο μικρός Γιάννης, ο φίλαθλος και οπαδός του ΠΑΟΚ που έχει συγκινήσει με την παρουσία του, σηκώνει το τρόπαιο του Ολυμπιακού:

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία – Κατέκτησε το Conference League κόντρα στη Φιορεντίνα | LiFO